Czy jesteś w stanie odróżnić swoje kwiatowe perfumy od owocowych? Albo cytrusową wodę po goleniu, która ma drzewny zapach. Bez względu na to, jak dużo wiesz o zapachach, zrozumienie, dlaczego jeden zapach jest inny, jest kluczowe.

Co to są rodziny zapachów?

Rodzina zapachowa to system klasyfikacji, który jest używany w przemyśle do podziału zapachów na kategorie zapachowe. Każda rodzina posiada zestaw czynników identyfikujących, które pomagają nam rozróżnić różne zapachy. Wiedząc, którą rodzinę zapachową preferujesz, łatwiej jest zawęzić opcje i znaleźć nowy zapach.

Czym są nuty zapachowe?

Jeśli Twój unikalny zapach zmienia się w czasie, identyfikujesz "nuty" perfum. Każde perfumy mają inną kombinację nut. Nuty głowy są pierwszą rzeczą, którą zauważasz, gdy rozpylasz perfumy. Zazwyczaj są lekkie i odświeżające. Nuty otwarcia zapachu są pierwszymi, które się ulatniają. Nuty serca są zazwyczaj słodkie i kwiatowe i mogą utrzymywać się nawet przez godzinę. Nuty bazy, które są bogate i drzewne, są najdłużej utrzymującymi się nutami w każdym zapachu.

Cytrus

Rodzina zapachów cytrusowych jest nowoczesna, orzeźwiająca i zabawna. To kierunek, który daje Ci zastrzyk świeżości przez cały rok. Grupa jest natychmiast rozpoznawalna dzięki swojej lekkiej, czasem owocowej kompozycji.

Wspólne nuty: grejpfrut, grejpfrut, neroli, bergamotka i mandarynka.

Przykładowe perfumy to Calvin Klein CK One

perfumy Calvin Klein

Oriental

Orientalny jest opisywany jako bogaty, gładki i zmysłowy. Zapamiętasz go na zawsze od pierwszej aplikacji! Jest to świetny wybór dla rodzin poszukujących długotrwałego zapachu na wieczór.

Wspólne nuty: wanilia, kwiat pomarańczy, przyprawy, tytoń i bursztyn.

Kwiatowe

Ta rodzina zapachów jest najbardziej uwielbiana i zawiera wiele z kwiatów, które kochamy. Rozważ zapachy kwiatowe jak piękny bukiet, który możesz kupić w luksusowej kwiaciarni. Często zawiera on uzupełniające się zapachy i płatki.

Wspólne nuty: Jaśmin, róża, irys i konwalia.

Versace Dylan Blue jest przykładem perfum.

Wiosenne

Ta rodzina zapachów jest wyrafinowana i obejmuje akordy kwiatowe, mszyste i drzewne. Jej nazwa pochodzi od wyspy Cypr, ponieważ nuty są inspirowane aromatycznymi roślinami, które można tam znaleźć.

Wspólne nuty: bergamotka i mech dębowy.

Drzewne

Zapachy drzewne są określane jako bogate i uwodzicielskie. Posiadają nuty ziemiste. W przeszłości zapachy drzewne były zdominowane głównie przez zapachy męskie. Jednak ze względu na ich rozgrzewającą naturę, do rodziny zapachów drzewnych dołączają coraz częściej zapachy kobiece i uniseks.

Wspólne nuty: drzewo cedrowe, sandałowe, różane i dębowe.

Owocowe

Zapachy owocowe są wszystkim, czego można się spodziewać. Są żywe, zabawne i często słodkie. Są na tyle subtelne, że można je dodać do codziennej pielęgnacji skóry. Jednak ich orzeźwiająca strona sprawia, że świetnie nadają się na randkę lub wieczór z przyjaciółmi.

Wspólne nuty: grejpfrut, truskawka, cytryna, truskawka i jabłko