Przewodnik po rodzinach zapachowych ma za zadanie nauczyć Cię rozpoznawać poszczególne grupy perfum, aby z łatwością móc wybrać swoje ulubione zapachy. W naszym artykule skupimy się na siedmiu podstawowych rodzinach zapachów, do których zaliczają się perfumy męskie, damskie i unisex. Dowiedz się, z jakich nut tworzy się zapach i poznaj charakterystyczne cechy poszczególnych grup perfum.

Przewodnik po rodzinach zapachowych – jakie znamy rodziny zapachów?

Według klasyfikacji La Societe Francaise des Parfumeurs istnieje siedem kategorii lub inaczej rodzin zapachowych. Każda z nich dzieli się na 47 podgrup zapachowych. Zacznijmy od tego podstawowego podziału. Jakie są rodziny zapachów?

  1. Cytrusowe
  2. Kwiatowe
  3. Szyprowe
  4. Orientalne
  5. Fougere
  6. Drzewne
  7. Skórzane

Współczesne kompozycje tworzone przez wybitnych perfumiarzy bazują na nutach zapachowych wywodzących się z tych rodzin. Czym charakteryzują się poszczególne grupy? Jak sprawdzić, czy zapach należy do rodziny cytrusowej czy kwiatowej? Jak rozpoznawać niuanse w akordach zapachowych. Wyjaśniamy.

1. Cytrusowe

Perfumy cytrusowe kojarzą się z lekkością, świeżością i soczystością. Aromaty cytrusów przywodzą na myśl dojrzewające w słońcu owoce. Do najczęściej pojawiających się olejków eterycznych w tej rodzinie zapachowej należą cytryna, limonka, mandarynka, grejpfrut, pomarańcza, bergamotka, neroli. To akordy, które świetnie łączą się z kwiatami i przyprawami. Idealne na gorące dni lata. Przynoszą orzeźwienie, wibrują pozytywną energią, wprawiają w dobry nastrój.

perfumy Calvin Klein

2. Kwiatowe

To niezwykle bogata rodzina zapachów. Zaliczana do najszerszej grupy zapachów. Należą do niej nie tylko nuty kwiatów białych, na przykład upojny jaśmin i tuberoza, lilia, gardenia tahitańska, konwalia czy kwiat pomarańczy. Można albo kochać te narkotyczne, obłędnie pachnące kwiaty, albo je nienawidzić.

Kwiatowa rodzina to również akordy róży, ylang-ylang, frezji, fiołka czy maku. Najczęściej wykorzystuje się je w perfumach damskich, choć w męskich można spotkać akcenty lawendowe czy geranium.

3. Szyprowe

W tej grupie znajdziemy jedne z najbardziej eleganckich perfum, klasycznych, o nieprzemijającej sławie. Nuty szyprowe są niezwykle zmysłowe i ciepłe. To fuzja soczystych aromatów cytrusowych w połączeniu z akordami drzewnymi, mchu dębowego czy ziemistej paczuli. Nazwa tej rodziny zapachowej wzięła się od nazwy perfum Chypre marki Coty, które powstały w 1917 roku. Szyprowe perfumy budują niezwykłe związki aromatyczne pomiędzy kwiatami i owocami.

4. Orientalne

Perfumy orientalne uważane są za jedne z najintensywniejszych aromatów, niosących za sobą dużą dawkę tajemnicy, erotyzmy i ekstrawagancji. Jakie nuty zapachowe znajdziemy w tej rodzinie? Uwielbiane piżmo i ambrę o zwierzęcej sile, akordy przyprawowe, korzenne – cynamon, imbir, wanilię. Perfumy z tej kategorii z jednej strony mogą być delikatne, jeżeli połączymy nuty orientalne z kwiatowymi lub tajemnicze i uwodzicielskie, gdy zestawimy razem akordy orientalne z kadzidłem, żywicą czy wanilią.

5. Fougere

To rodzina zapachów zwana również paprociową, ponieważ słowo „fougere” w języku francuskim oznacza właśnie paproć. Perfumy, których nutami przewodnimi są te z rodziny fougere, charakteryzują się zapachem lasu, mchu, drzew. Najczęściej tym aromatom towarzyszą akordy eleganckiej bergamotki, lawendy i kumaryny.

6. Drzewne

Kompozycje z tej grupy zapachowej określa się jako ciepłe, żywiczne, suche. Wyczuwalne akordy drzewne, mchu dębowego, żywicy wspaniale łączą się ze świeżym aromatem owoców i przypraw. Najczęściej spotyka się je w perfumach męskich, choć pojawiają się również w damskich propozycjach, nadając im bardziej elegancki, stosowany charakter.

7. Skórzane

To bardzo ciekawa rodzina zapachowa, którą uzyskuje się przez umiejętne połączenie nut z różnych składników. Wyczujemy tutaj niepowtarzalny zapach skórzanej galanterii, tytoniu i drewna. Perfumy skórzane są ciepłe, bliskoskórne, intymne.

Opisywanie zapachów nie jest łatwe, każdy z nas ma inne wyobrażenie na temat konkretnego aromatu, jednak takie przewodniki, jak nasz, mają sens, ponieważ w pewien sposób przybliżają dany zapach i systematyzują wiedzę na temat podstawowych rodzin zapachowych. Jeżeli już wiesz, jakie nuty zapachowe należą do Twoich ulubionych, wybierz perfumy, które posiadają je w swoim składzie i rozkoszuj się ich towarzystwem.