Trend polegający na nakładaniu warstw różnych zapachów jest stosunkowo nowy i zaskakujący. Pod pojęciem "warstwowanie perfum" kryje się kilka pytań. Jak robić to prawidłowo? Dlaczego warto nakładać warstwy? Na te i inne pytania postaraliśmy się odpowiedzieć w tym artykule.

Do czego można porównać warstwowanie zapachów?

Warstwowanie perfum to proces polegający na nakładaniu kilku różnych zapachów na siebie. Oznacza to, że każdy może sam stworzyć zupełnie nowy zapach dzięki połączeniu kilku nut zapachowych. Wiele osób uważa, że taki proces można porównać do tworzenia stroju. Czarna i niezwykle elegancka sukienka wygląda szykownie. Zakładając do niego skórzaną kurtkę dodajemy drapieżnego charakteru i uzyskujemy zupełnie inny wygląd. Tak też jest z perfumami. Wystarczy odrobina innego zapachu, by cała kompozycja była odbierana zupełnie inaczej.

Warstwowanie perfum – skąd się to wzięło?

Historia nakładania kilku zapachów na siebie pochodzi z Bliskiego Wschodu. To właśnie tam ta praktyka znana jest od setek lat. Tradycyjny rytuał polega na nakładaniu na skórę kremu na bazie piżma. Następnie perfumy, a raczej indywidualnie dobrana mieszanka zapachów zostaje nakładana na skórę i ubrania.

Bliski Wschód od wieków słynie z niepowtarzalnych zapachów, które powstają dzięki zestawieniu niezwykle jakościowych składników. Mówiąc o perfumach z tej części świata, mamy najczęściej do czynienia z ciepłymi, pikantnymi i przyprawowymi aromatami, które zostają "przełamane" kwiatowymi i drzewnymi nutami. To sprawia, że stworzony zapach jest niepowtarzalny, trwały i zapada w pamięć.

Warstwowanie perfum obecnie stało się popularne w różnych zakątkach świata. To nowy sposób na wyrażenie siebie i podkreślenie charakteru. Nakładanie różnych zapachów zmusza do kreatywności.

perfumy

Nakładanie zapachów – daj się porwać kreatywności

Interesujesz się perfumiarstwem? Znasz techniki tworzenia zapachów i łączenia ze sobą różnych aromatów? Warstwowanie perfum wywróciło do góry nogami znany do tej pory perfumeryjny świat. Nakładanie różnych zapachów na siebie nie jest tylko ciekawym eksperymentem. Ma to być również świetna zabawa. 

Eksperymentując możesz poznać jakie zapachy do siebie pasują, jak zestawiać ze sobą z pozoru przeciwstawne i nie pasujące na pierwszy rzut oka zapachy. To właśnie wtedy samemu można stworzyć jedyny i niepowtarzalny zapach. Jedynym minusem jest to, że stworzony zapach Ci się nie spodoba. Wówczas kończysz i rozpoczynasz cały proces od nowa.

Warstwowanie perfum – jak zrobić to krok po kroku?

Do stworzenia nowego zapachu wystarczą czasem dwie, trzy esencje. By zapach był wyjątkowy należy nakładać je w odpowiedniej kolejności. Jak to zrobić?

    • Zacznij od najmocniejszego i najbardziej intensywnego zapachu. 
    • Dodawaj lżejsze zapachy później.
    • Możesz nakładać zapachy "jeden po drugim" lub nakładać je w inne miejsca. 

Jak można mieszać zapachy? Wystarczy kilka trików, by stworzyć niesamowite kombinacje. Niektóre kobiety nakładają trwałą wodę perfumowaną na szyję. Mgiełkę rozpylają na włosy. Jeszcze jedna technika mówi o tym, by jeden zapach nakładać na jeden nadgarstek, a kolejny zapach na drugi nadgarstek. 

Warstwowanie perfum jest o wiele bardziej udane przy stosowaniu bezzapachowego balsamu na ciało, który stanowi "podkład" pod perfumy. Na wierzch nakłada się zapach. Dzięki temu wilgoć utrwala perfumy i sprawia, że kompozycja przez dłuższy czas jest wyczuwalna.