Czy perfumy mają datę ważności? To pytanie jest jednym z częstszych, które pojawiają się w przypadku wyrobów perfumeryjnych. Nic w tym dziwnego, bowiem wydając spore sumy na wymarzone zapachy, chcemy korzystać z nich jak najdłużej.
Wydaje się, że perfumy są jednym z kosmetyków, które się nie psują. Nic bardziej mylnego, gdyż kompozycje zapachowe z biegiem czasu, także mogą stać się niezdatne do użytku, zwłaszcza, gdy nie są przechowywane w szczelnym flakonie i przez dłuższy czas wystawiane są na działanie powietrza i innych czynników zewnętrznych. W dzisiejszym wpisie omówimy najczęstsze przyczyny psucia się perfum oraz co można zrobić, aby przedłużyć ich trwałość na skórze.
Jakie czynniki wpływają na trwałość perfum?
Istnieje wiele czynników, które mogą negatywnie wpływać na trwałość kosmetyków, w tym również perfum. Możemy zapobiegać ich działaniu, stosując się do kilku podstawowych zasad. Jak prawidłowo przechowywać perfumy i czego unikać, by możliwie najdłuższej zachować ich cudowny zapach?
Pierwszym czynnikiem, który negatywnie wpływa na trwałość perfum jest światło. Ekspozycja na światło słoneczne może sprawić, że produkty stracą swoje właściwości, a w efekcie doprowadzi do ich zepsucia. Nie należy więc przechowywać perfum na parapetach, gdzie zagraża im nie tylko światło słoneczne, ale również ciepło bijące od kaloryferów.
Dobrym pomysłem jest przechowywanie zapachów w miejscach zacienionych, które nie są narażone na zmiany temperatur, m. in. w zamkniętych szafkach lub oryginalnych, kartonowych opakowaniach. Przed słońcem najlepiej chronią flakony wykonane z przyciemnianego szkła.
Kolejną kwestią oddziałująca na trwałość perfum jest temperatura. Podobnie jak inne kosmetyki, również wyroby perfumeryjne, muszą być przechowywane w odpowiedniej temperaturze. Zapach może się zepsuć, jeśli będzie przechowywany przede wszystkim w zbyt wysokich temperaturach lub też będzie narażony na częste zmiany temperatur. Flakony zawierające substancje zapachowe mogą być przechowywane w lodówce, o co warto się pokusić zwłaszcza wtedy, gdy perfumy są drogie.
Niesprzyjającym czynnikiem jest także powietrze, dlatego kolejną rzeczą, której musimy być świadomi jest utlenianie się zapachów. Dzieje się tak, gdy tlen ma nieograniczony dostęp do flakonu z perfumami. Ważne jest, aby szczelnie zamknąć opakowanie nakrętką lub korkiem, które często są zaprojektowane z myślą o maksymalnej szczelności flakonu.
Czy perfumy mają datę ważności?
Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy perfumy mają datę ważności. Odpowiedź jest twierdząca, jednak termin przydatności do użycia uzależniony jest od wielu aspektów i nie jest to ściśle określona data.
Większość produktów kosmetycznych – makijażowych czy pielęgnacyjnych, posiada na opakowaniu konkretną datę ważności kosmetyku. W przypadku perfum, często czas użyteczności nie jest sprecyzowany, co nie oznacza, że nie mogą się zepsuć.
Często jednak na kartonowym opakowaniu lub samym flakonie, widnieje informacja o dacie ważności i dacie produkcji. Niekiedy konkretną datę zastępuje kod – jeżeli wpiszemy go w odpowiednią wyszukiwarkę w internecie, również wyświetli nam rok produkcji.
Na opakowaniach wyrobów perfumeryjnych często znajduje się także skrót PAO, czyli Period After Opening, który wskazuje, jak długo produkt może być użytkowany po jego otwarciu. Symbol słoiczka z konkretną cyfrą wskazuje liczbę miesięcy, w trakcie których produkt – jeśli odpowiednio przechowywany – z pewnością zachowa swoje właściwości.
Jak już zostało wspomniane, na trwałość perfum, intensywność zapachu i ich przydatność do użycia, wpływ ma mnóstwo czynników. Jeżeli więc będą odpowiednio przechowywane, mogą nam posłużyć nawet kilka lat.
Gdy jakość perfum obniży się, zapach będzie mniej trwały, a płyn zmieni kolor czy nawet strukturę, oznacza to, że termin ich przydatności właśnie się skończył, a dalsze stosowanie kompozycji zapachowej, może wywołać podrażnienia, a w skrajnych przypadkach także alergię.
Reasumując: perfumy mają zazwyczaj określoną datę ważności, co nie oznacza, że zawsze po jej upływie są niezdane do użytku. Co ważne, mogą się również szybciej popsuć – zwłaszcza, jeśli nie będą przechowywane w odpowiednich warunkach, tj. z dala od światła, wysokiej czy często zmieniającej się temperatury i w wilgotnym środowisku.
Na co zwracać uwagę przy zakupie perfum?
Kupując perfumy (zwłaszcza te drogie, z górnej półki), zależy nam, by móc cieszyć się nimi jak najdłużej. W pierwszej kolejności zwróćmy więc uwagę na to, czy produkt sprzedawany jest w oryginalnym opakowaniu, zapieczętowanym przez producenta. Tylko takie opakowanie pozwoli nam cieszyć się kosmetykami jak najdłużej i czerpać z nich wszystkie korzyści.
Jeśli Twój ulubiony zapach po pewnym czasie zaczyna zmieniać kolor lub staje się mętny, to znak, że powinieneś przyjrzeć się MU bliżej. Warto zwracać baczną uwagę na to, jak zapach reaguje na naszej skórze.
By przedłużyć trwałość zapachów, warto stosować kilka prostych zasad. Te dotyczące przechowywania produktów, zostały wymienione w pierwszej części artykułu, jednak są jeszcze pewne wskazówki dotyczące samej aplikacji.
Po pierwsze, zawsze spryskuj perfumy na nawilżoną skórę. Bezzapachowe balsamy nie powinny być stosowane w połączeniu z perfumami. Rozpyl perfumy na skórę i nie wcieraj ich. Pozwól im się naturalnie wchłonąć. Wcieranie zapachów może spowodować, że stracą one swoją głębię.
Po drugie, unikaj używania perfum w wilgotnych pomieszczeniach, ponieważ mogą być one wówczas mniej trwałe. I najważniejsze, warto wybierać zapachy od renomowanych marek, które słyną z dobrych jakościowo perfum. Wysoka jakość składników, daje gwarancje dłuższej przydatności, żywotności i intensywności zapachu.
Podsumowując: czy perfumy moją datę ważności i mogą być niezdatne do użytku? Tak. Dlatego warto starać się przedłużyć ich termin przydatności. Nie jest to trudne, a pozwoli Ci cieszyć się ulubionymi perfumami przez długi czas.