Jak przechowywać perfumy, by możliwie najdłużej cieszyć się ich bogatym oraz intensywnym aromatem? Czy sposób i miejsce ich przechowywania mają znaczenie? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w poniższym artykule.
Perfumy to delikatne produkty, które mogą zostać uszkodzone przez wiele czynników, w tym przez czynniki zewnętrzne. Może to spowodować, że stracą swój zapach, a niekiedy i konsystencję czy kolor. W jaki sposób możesz chronić swoje ulubione zapachy? Poznajcie najważniejsze zasady i wskazówki dotyczące przechowywania perfum.
Data ważności i trwałość perfum
Data ważności perfum jest jednym z ważniejszych czynników, wpływających na ich trwałość oraz moc. Kompozycje zapachowe, wbrew powszechnym opiniom, również mają swój okres przydatności do użytku, niemniej, wydając spore sumy na wymarzone perfumy, mamy nadzieję, że będą służyć nam jak najdłużej.
Zazwyczaj przyjmuje się, że żywotność perfum dobrej jakości wynosi 2-3 lat (nierzadko dłużej). Warto zaznaczyć, że konserwantem w kompozycjach zapachowych jest alkohol, a ten osiąga zupełnie inne stężenie w wodach toaletowych, perfumowanych czy też czystych perfumach. Można więc stwierdzić, że najtrwalsze będą prawdziwe perfumy.
Data ważności wyrażana jest za pomocą znaku PAO (Period of Time After Opening), który powinien znajdować się na opakowaniu lub flakoniku każdego wyrobu perfumeryjnego. Bardzo często obok znaku znajduje się kod określający dokładną partię wydania zapachu.
Perfumy, które tracą swoją przydatność do użytku, mogą po prostu stracić na intensywności i krócej utrzymywać się na skórze. W skrajnych przypadkach mogą zmieniać konsystencję oraz kolor. Przeterminowane kompozycje zapachowe, poza nieprzyjemnym aromatem, mogą pozostawiać ciemne plamy w miejscu aplikacji, ale też być przyczyną podrażnień czy alergii.
Na trwałość perfum i ich przydatność do użytku wpływ ma wiele czynników, w tym przede wszystkim sposób oraz miejsce przechowywania. Najważniejsze to pamiętać, że flakony z perfumami nie mogą być przechowywane w ciepłych pomieszczeniach, miejscach nasłonecznionych, ale nie służy im również zbyt niska temperatura, wilgotność czy stale zmieniające się temperatury, z czym mamy do czynienia głównie w łazienkach.
Jak przechowywać perfumy, aby służyły nam dłużej?
Chcemy, aby nasze ulubione perfumy były zawsze dostępne i gotowe do użycia, jednak nasze zapachy mogą ulec zniszczeniu pod wpływem nieodpowiednich warunków, dlatego w pierwszej kolejności należy dowiedzieć się, jak prawidłowo przechowywać perfumy, by zachowały swoje bajeczne zapachy.
Temperatura, światło, wilgotność i zanieczyszczenia biologiczne to najważniejsze czynniki, które mają wpływ na jakość i trwałość perfum. Czynniki te, zarówno pojedynczo, jak i razem, mogą powodować zmiany właściwości wyrobu perfumeryjnego: koloru, trwałości oraz zapachu. Dowiedz się, w jakich miejscach warto przechowywać swoje perełki zapachowe, w których należy unikać.
Łazienka... bardzo często to w niej ustawiamy flakony, podczas gdy to miejsce jest wrogiem numer jeden dla każdego zapachu. Dlaczego? Perfumy nie tolerują skrajnych temperatur – ani zbyt wysokich, ani zbyt niskich, natomiast w łazienkach temperatura i wilgotność powietrza zmieniają się bardzo często. W łazience perfumy mogą być dotknięte szybkimi i dużymi wahaniami temperatury, które można zaobserwować np. podczas gorącej kąpieli.
A lodówka? Czy jest mroźną pułapką dla trwałości perfum? Niekoniecznie, gdyż nawet kolekcjonerzy perfum przechowują je w specjalnych lodówkach, które utrzymują stale niższą temperaturę.
Warto przy tym pamiętać, że nie chodzi tylko o temperaturę, ale także o jej wahania. Złym pomysłem jest przechowywanie perfum w lodówce przez noc, a następnie zabieranie ich do pracy. Po kilku tygodniach taka praktyka może spowodować, że perfumy stracą swój zapach. Jednak, gdy trzymamy perfumy w lodówce i wyjmujemy je tylko po to, by użyć ich na naszym ciele lub ubraniu, nie wpłynie to negatywnie na ich zapach.
Z pewnością sypialnia jest jednym z lepszych miejsc do przechowywania zapachów. W tym pomieszczeniu często jest chłodniej niż w pozostałej części domu czy mieszkania. Takie warunki są idealne dla perfum. Raj dla naszych ulubionych zapachów znajdziemy również wtedy, gdy pomieszczenie jest słabo oświetlone, dlatego warto pamiętać o zasłonach czy roletach.
Oczywiście unikać należy stawiania perfum na parapetach, gdyż w tym miejscu – pod wpływem światła słonecznego czy ciepła z kaloryferów, mogą ulec zniszczeniu. Jedną z ważniejszych zasad jest trzymanie flakoników z zapachem z dala od jakichkolwiek źródeł światła oraz ciepła.
Bardzo dobrym miejscem przechowywania perfum są szuflady, zamykane szafki czy pudełka. Wielu osób może to być niewygodne i niepraktyczne, jednak w tym przypadku musimy zdecydować, czy bardziej zależy nam na trwałości zapachu, czy na przyjemności, która płynie z częstego spoglądania na nasze ulubione flakony.
W jaki sposób przechowywać perfumy, by mieć je zawsze pod ręką?
Wielu kobietom zależy, by nieustannie mieć dostęp do swoich zapachów i korzystać z nich w pracy czy podczas wyjść. Zatem, czy torebka lub kosmetyczka są dobrym miejscem przechowywania perfum?
Perfumy często nosimy po prostu w torebce lub kosmetyczce, jednak środowisko, na jakie narażone są płyny, może spowodować ich uszkodzenie. Zimą zapach narażony jest na działanie niskich temperatur, latem zaś na upały. Wilgotność powietrza to również coś, na co nie mamy wpływu.
Co jeśli mimo wszystko chcemy mieć nasze ulubione zapachy zawsze pod ręką? Aby nie "zepsuć" całego flakonu, najlepiej zabrać ze sobą tylko niewielką ilość cennego zapachu. Tu właśnie z pomocą przychodzi praktyczny i przydatny atomizer. Dzięki niemu możemy wlać lub "psiknąć" do niego pachnący płyn.
Inną praktyczną opcją jest użycie małych flakoników na perfumy. Kupując nasze ulubione zapachy w wersji mini, możemy wrzucić flakonik do małej torebki, by w razie potrzeby po nie sięgnąć i nie narażać przy tym perfum o większej pojemności, które są zazwyczaj bardzo drogie.